środa, 19 października 2016

Rodzaje i klasyfikacja palet z plastiku

Palety plastikowe to jeden z najważniejszych nośników łańcucha dostaw. Jest to zarazem doskonała alternatywa dla palet drewnianych - palety plastikowe charakteryzują się większą wytrzymałością, oraz można je eksportować bez dodatkowych certyfikatów (jak np. certyfikat IPPC w przypadku palet z drewna, świadczący o obróbce fitosanitarnej). W zależności od zastosowania, możemy wybrać palety lekkie, palety eksportowe, kontenerowe, higieniczne, czy palety plastikowe ciężkie. Poniżej krótka charakterystyka wyżej wymienionych palet:

Palety lekkie & eksportowe  - do wysyłki towaru

Zwykle, z uwagi na swoją małą wagę (niższy koszt transportu!) używane są do eksportu. Posiadają możliwość "gniazdowania", czyli umieszczania jednej palety na drugiej, co znacznie redukuje zajmowane miejsce podczas transportu zwrotnego. W porównaniu do palet drewnianych, można ich używać wielokrotnie. Możliwe jest składowanie na nich lżejszych produktów na naszym magazynie.

Palety higieniczne - praca w dużym zakresie temperatur

Zwykle używane w branży spożywczej. Ich konstrukcja sprawia, że są bardzo łatwe w czyszczeniu, co jest niezwykle ważne w przypadku ich ciągłego kontaktu z żywnością. Dzięki wykonaniu z bardzo trwałego plastiku HDPE, są w stanie pracować nieprzerwanie przez wiele lat, w naprawdę ciężkich warunkach, przy niskich i wysokich temperaturach.

Palety ciężkie - do przechowywania ciężkich produktów

Wybierane są głownie z uwagi na bardzo dużą nośność - są w stanie udźwignąć na prawdę ciężkie towary znajdujące się na magazynie czy hali produkcyjnej. Duża zaletą tych ciężkich palet plastikowych, jest ich żywotność - przy odpowiednim traktowaniu, są w stanie pracować przez wiele lat.

Jak wybrać paletę plastikową?

Wszystko zależy od jej zastosowania. Jeśli chcemy palety plastikowe, które będą w stanie udźwignąć ok. 1500 kilogramów, najlepiej będzie wybrać w tym przypadku palety ciężkie. Natomiast w przypadku przeznaczenia palet na transport (eksport), najlepiej wybrać paletę eksportową lub lekką, która zapewni bezpieczną wysyłkę naszych produktów. Kolejną kwestią w tym przypadku jest również duża oszczędność - palety te można wykorzystywać wielokrotnie (w przeciwieństwie do jednorazowych palet drewnianych).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz